30 lipca 2013

Dlaczego warto prowadzić dziennik?

Myślę, że pisanie pamiętnika jest jedną z najłatwiejszych i najlepszych metod przyspieszenia swojego własnego rozwoju. Wylewając swoje myśli na papier zyskujemy inną perspektywę, którą trudno było nam wcześniej dostrzec.
Podczas gdy nasz mózg przetwarza wielką ilość informacji symultanicznie, nasze świadome myśli pojawiają się sekwencyjnie. Jedna myśli wywołuje kolejną, która wywołuje kolejną itd. Te sekwencje myśli mają początek, środek i zakończenie i niezwykle trudno jest dostrzec w związku z tym obraz całości.

To właśnie dlatego pisanie dziennika/pamiętnika dostarcza wielu korzyści. Pozwala na przełamanie tego sekwencyjnego schematu myślenia i przeanalizowanie swoich myśli "z lotu ptaka". Zapisując swoje myśli jesteś później w stanie je przeczytać i zapoznać się z nimi z perspektywy - z perspektywy drugiej osoby. Kiedy zapisujesz swoje myśli jesteś powiedzmy "w trybie pierwszej osoby", ale kiedy je czytasz, czytasz je tak jakbyś czytał powieść - z perspektywy osoby trzeciej. Kombinacja tych dwóch perspektyw pomoże Ci poznać prawdę o sytuacji, w której się znajdujesz. 

Łatwiej zatem dzięki temu rozwiązać trudne problemy, zyskać jasność umysłu, odpowiedzieć sobie na pytania np. Czy powinnam rzucić tą pracę i założyć własny biznes? Czy powinienem ożenić się z moją obecną partnerką? Czego chcę?, łatwiej jest również ocenić progres jaki poczyniliśmy na przestrzeni czasu. Świetnie jest spojrzeć na wpisy sprzed lat w momencie kiedy jesteś sfrustrowany i wydaje Ci się, że stoisz w miejscu. Zapewne w tym momencie pomoże uświadomienie sobie, że w rzeczywistości dojrzewasz i rozwijasz się przez cały ten czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz