12 września 2011

Jak odkryć swoją pasję?


Czy zdarza Ci się, że z ulgą wychodzisz z pracy, której masz już wyraźnie dosyć? Dlaczego więc tam pracujesz? Zapewne odpowiedziałeś, że dla pieniędzy... musisz przecież utrzymać rodzinę. Odpoczywać będziesz na emeryturze... No tak... tylko nie wiesz czy do tej emerytury dożyjesz, tak naprawdę nikt z nas nie wie ile jeszcze będzie żył. Czy więc rzeczywiście chcesz poświęcić swój najważniejszy zasób jakim jest Twój czas na robienie czegoś co nie sprawia Ci przyjemności?

Żyj z pasją, rób to co w życiu kochasz a zajdziesz daleko, znajdź taką pracę aby była dla Ciebie przyjemnością, hobby. Nie trać wielu lat życia na to czego nie lubisz robić. W pracy spędzamy większą część naszego dnia, dlaczego więc miałbyś marnować swoje życie, oddawać jego najpiękniejsze lata na studiowanie kierunku, który wcale Cię nie interesuje ale prognozy pokazują, że dzięki niemu masz szansę na dobrze płatny etat, dlaczego miałbyś codziennie rano wstawać do pracy której nienawidzisz, która nie daje Ci satysfakcji, jest nudna, nie daje perspektyw rozwoju? Życie jest zbyt krótkie aby sobie na to pozwolić.

Nie każdy ma to szczęście, że wie co jest jego pasją, jeśli nie odkryłeś jeszcze co chcesz w życiu robić, co przyniesie Ci satysfakcję oraz sprawi, że każdy dzień będziesz witał z uśmiechem na ustach oraz żałował, że wieczorem musisz już iść spać, gdyż masz jeszcze tyle do zrobienia, jesteś w dobrym miejscu!

Najprostszym sposobem na znalezienie odpowiedzi na pytanie co chciałabym robić w życiu było dla mnie wyobrażenie sobie, że np. wygrałam milion w totolotka albo lepiej 10 milionów ;) dałoby mi to całkowitą wolność finansową, gdyż po ulokowaniu tych pieniędzy nawet w bardzo bezpieczne instrumenty finansowe typu obligacje skarbowe, byłabym w stanie żyć z odsetek i nie przejmować się sprawami finansowymi, słowem uzyskałabym niezależność finansową. Jeśli już sobie wyobraziłeś, że posiadasz taką kwotę pieniędzy pomyśl co byś wtedy w życiu robił? Może Twoją pasją jest malowanie, ale zrezygnowałeś z tego bo rodzice mówili Ci, że zawód artysty jest bez przyszłości, może marzyłeś o tym aby śpiewać, zostać aktorem, a może kochasz przekazywać innym swoją wiedzę i zostałbyś nauczycielem gdyby ta praca była lepiej płatna? Lubisz się uczyć i chcesz poświęcić się nauce, zostać profesorem, napisać książkę? Może kochasz taniec, lubisz sport i założysz własny fitness club... Takich przykładów można znaleźć nieskończenie wiele. Kiedy wyobrazisz sobie, że nie musisz martwić się o pieniądze na życie łatwiej będzie Ci odkryć swoją pasję bądź pomysł na własny biznes!

Próbuj robić różne rzeczy. Przykładowo kiedy chcesz dowiedzieć się jaki sport jest dla Ciebie odpowiedni możesz zacząć biegać, pływać, zimą pojechać na narty, uprawiać jogę, zapisać się na aerobic. Jeśli znajdziesz coś co Ci odpowiada wysiłek fizyczny nie będzie już więcej udręką ale przyjemnością. Podobnie jest z odkrywaniem własnych pasji.. Gdyby Kubica nigdy nie wsiadł do samochodu, nie odnosiłby teraz sukcesów, gdyby Beethoven nie widział nigdy pianina nie słuchalibyśmy jego muzyki.

Gdybyś dowiedział się, że jutro umrzesz czego najbardziej byś żałował? Zastanów się czego brakuje w Twoim życiu!

Załóż, że jesteś skazany na sukces, niezależnie od tego czym się będziesz zajmował w przeciągu roku zarobisz swój pierwszy milion. Jakiego przedsięwzięcia się wtedy podejmiesz? Wyobraź sobie, że osiągnąłeś w życiu wszystko czego chciałeś – jak wyglądało Twoje życie?

Przypomnij sobie co robiłeś gdy byłeś dzieckiem, może mówiłeś wtedy kim chciałbyś zostać albo pamiętasz co sprawiało Ci najwięcej radości?

Pomyśl jakie są Twoje mocne strony, co najlepiej Ci wychodzi w pracy, jakie przedmioty najbardziej lubiłeś w szkole. Jeśli masz do czegoś talent zapewne sprawia Ci to przyjemność. W czym jesteś lepszy od innych, za co Cię podziwiają, chwalą? Porozmawiaj ze znajomymi, zróbcie burzę mózgów, dowiedz się jak jesteś postrzegany.

Wypisz wartości jakimi kierujesz się w życiu, uszereguj je według ważności. Teraz zapytaj siebie co chciałbyś robić, zapisz odpowiedzi na kartce i obserwuj jakie budzą w Tobie emocje. Które z nich są dla Ciebie najważniejsze i bez których Twoje życie byłoby niepełne. Pamiętaj, że to co chcesz robić musi być zgodne z wyznawanymi przez Ciebie wartościami i filozofią życia.

Zastanów się w jakich godzinach w ciągu dnia czujesz się szczęśliwy, w jakich dniach tygodnia, co wtedy robisz? Jak zareagowałeś na program w telewizji, przeczytaną książkę, rozmowę czy wydarzenie, może zwróciło Twoją uwagę i zainteresowało.

Spójrz na ludzi których podziwiasz, których postrzegasz jako osoby odważne, żyjące z pasją, może podświadomie pragniesz robić właśnie to co robią one. Co Cie hamuje przed zrobieniem tego?

Bez jakiej działalności nie byłbyś w stanie wyobrazić sobie swojego życia? Co lubisz robić dla samego robienia tego, nie zwracając uwagi czy przynosi Ci to pieniądze, bądź jest komuś potrzebne. Czy robiłbyś to nawet gdybyś musiał ponosić duże koszty? Może coś pochłania Cię tak bardzo, że zapominasz o całym świecie.

Najważniejsze!
Samo przeczytanie tego artykułu nie sprawi, że odmienisz swoje życie. Wybierz choć jeden sposób, który najbardziej przypadł Ci do gustu. Poświęć dzisiaj chociaż 10 minut dla siebie. Zadając sobie powyższe pytania stymulujesz swój umysł do poszukiwania odpowiedzi. Wyjedź, zdystansuj się do rzeczywistości, pozwoli Ci to spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy, kiedy odpoczniesz i będziesz miał umysł wolny od kłopotów rozwiązanie Twojego problemu może nasunąć się samo. Medytuj – to pozwoli Ci wyciszyć Twój umysł i dotrzeć do swojej podświadomości. Być może nie od razu znajdziesz jednoznaczną odpowiedź na pytanie co chciałbyś w życiu robić ale skłoni Cię to do refleksji. Odpowiedź może przyjść nawet w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. Nie ma nic piękniejszego od tego aby żyć tak aby każdy dzień był pełen pasji. Jeżeli nie będziesz jej szukał być może nigdy jej nie odnajdziesz, nie licz na to że pasja nagle wkradnie się do Twojego życia! Działaj aby ją odkryć.
Nie wybieraj pomiędzy pieniędzmi a pasją, zarabiaj pieniądze robiąc to co kochasz i żyj pełnią życia.


Agnieszka Pełnia


13 komentarzy:

 1. no właśnie juz za rok matura i trzeba podjac powazna decyzje gdzie na studia.. mysle ze zastosuje twoje wskazowki bo wydaja sie calkiem sensowne

  OdpowiedzUsuń
 2. świetny artykuł, zawiera wiele cennych wskazówek, najbardziej pomocna była dla mnie ta aby sobie wyobrazić co chciałbym robić gdybym nie musiał martwić się o pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja znalazłam artykuł, jak zarabiać na własnej pasji pieniądze:
  annasawczuk.wordpress.com/2010/01/08/tajemnica-zarabiania-na-swojej-pasji/
  Bardzo mi się podoba wasze podejście, ale trudno się oderwać od pracy nielubianej, ale pewnej. Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne :P Serio :D

  OdpowiedzUsuń
 5. artykuł fajnie się czyta...niestety tylko czyta. w praktyce życioweej wyglada to tak: nie masz pięniążków - nie rozwijasz swoich pasji. Za darmo nikt cię nigdzie nie zapisze. Praca - jak zmienic pracę, jak jest ona twoim jedynym źródłem dochodów - choć niskich jak nie wiem co. Ale zawsze to coś pewnego jak pisze poprzedniczka. Mam bardzo bardzo dużo pasji, tego co chciałabym robić - niestety marne zarobki pozwalają mi tylko wybrać 1 z 100 rzeczy. I jest mi z tego tytułu bardzo przykro.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze bedzie cos.... glowa do góry! Powodzenia zycze wszystkim i sobie tez :D Buzka

   Usuń
  2. Dokładnie mam taki sam problem, mnóstwo zainteresowań tylko za mało pieniędzy i czasu żeby je wszystkie zrealizować. Trzeba się na coś zdecydować. tylko jak wybrać, skąd będę wiedziała że to jest właśnie ta pasja?

   Usuń
 6. artykuł bardzo fajny jednak tak jak i większość nie mogę się zgodzić co do pieniędzy... :( niestety ale jeśli wiem że np. nie lubię pisać, nie mam talentu wokalnego ani aktorskiego ogólnie nie ciągnie mnie do tych bardziej "darmowych" pasji, a wręcz przeciwnie bo kocham np. podróże lub chętnie uprawiałbym sporty ekstremalne to od razu widzę te koszta przed oczami... Niestety nie każdy ma możliwości robienia lub choćby spróbowania tego co chciałby robić.... :d dlatego tym bardziej wyobrażanie sobie góry pieniędzy i możliwości ich wydawania na swoje droższe przyjemności sprawia że uświadamiam sobie jak bardzo moje cele są nie osiągalne... Bo nawet jeśli znajdzie się tą "dobrze" płatną prace to zapewne nie będzie już czasu nawet na nic innego a jeśli znajdziemy wygodniejszą pracę dzięki której znajdziemy więcej czasu dla siebie to nie zarobimy już tyle co potrzeba.. Niestety takie są realia życia i uświadamiam to sobie każdego dnia... :s aczkolwiek powodzenia wszystkim w szukaniu swojej drogi :) mam nadzieję że uda się ją odnaleźć i mi i wam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nadzieja jest matką głupich i nie zawsze się spełnia.Kasa i szczęście się liczy w życiu , by coś osiągnąć i się móc realizować i zajmować pasjami takimi jakie są dla nas odpowiednie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Szukać i uczyć się,.. Rozmawiać i kontemplować...Oto recepta na znalezienie pasji. Nic samo się za nas nie zrobi. Trochę pracy trzeba włożyć:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Można siedzieć, marzyć i narzekać, że tyle mam pasji ale brak pieniędzy. To nie ma sensu. Tak może całe życie minąć. Ktoś marzy o podróżach a brak funduszy na te dalekie? Można zacząć od najbliższej okolicy. Nie trzeba przecież od razu rzucać pracy. Czasem wystarczy zrobić coś innego niż zawsze i już się nam przestrzeń otwiera. Tylko od nas zależy co zrobimy z naszym życiem. Można najpierw tylko jeden mały kroczek ale już będzie o ten jeden bliżej celu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak znaleźć pasję tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja pasja zaczęła rozkwitać odkąd przypadkiem trafiłam na forum dyskusyjne serwisu http://kolekcjonuj.net.pl/ - poznałam podobnych do mnie ludzi co spowodowało, że posiadam dzisiaj ogromną kolekcję porcelany. Coś co naprawdę kocham...

  OdpowiedzUsuń