12 września 2011

13 powodów dla których warto medytować

Zastanawiałeś się kiedyś ile myśli ma przeciętny człowiek w przeciągu dnia? W wielu źródłach wartość ta waha się między 12 000 a 70 000, jednak za średnią można przyjąć 50 000! Czy sądziłeś, że w ciągu dnia masz aż 50 000 myśli? Pozwalasz swojemu ciału odpoczywać podczas snu ale co z Twoim umysłem?! On pracuje o każdej porze dnia i nocy bez chwili odpoczynku, nawet kiedy śpisz. Medytacja jest jedynym sposobem aby Twój umysł odpoczął.

Powody dla których warto medytować:

 1. Najbardziej przemawiającym do mnie argumentem, są wyniki badań The American Journal of Cardiology: wśród osób praktykujących medytację wskaźnik śmierci z powodu raka jest mniejszy o 49%, wskaźnik śmierci z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych jest mniejszy o 30% i ogólny wskaźnik śmierci jest mniejszy o 23%, w porównaniu z osobami, które nie medytują!
 2. Badania przeprowadzone na mnichach buddyjskich pokazują, że medytacja powoduje długoterminowe zmiany w aktywności mózgu poprawiając zdolności umysłowe, pamięć, umiejętność uczenia się i zdolność koncentracji, wyostrza zmysły oraz zwiększa wrażliwość na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne.
 3. Zmniejsza zapotrzebowanie na tlen i energię, spowalnia oddychanie i zmniejsza ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, zwiększa odporność organizmu.
 4. Medytacja pomaga walczyć z depresją, niepokojem, stresem, chronicznym bólem, bezsennością, uzależnieniami, fobiami, PMS.
 5. Powoduje, że masz większą kontrolę nad swoimi emocjami, zyskujesz samodyscyplinę, a zarazem pomaga Ci poznać siebie oraz zachować równowagę wewnętrzną.
 6. Wycisza umysł, pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój, wsłuchać się w siebie, dzięki czemu łatwiej jest Ci skontaktować się ze swoją podświadomością czy rozwijać intuicję.
 7. Uwalniając od myśli daje jasność umysłu dzięki której skupisz się i będziesz mógł racjonalnie rozwiązać swoje problemy, stanowi więc idealny punkt wyjścia przed ćwiczeniami pomagającymi Ci odkryć swoją pasję.
 8. Dzięki zwiększeniu produkcji serotoniny powoduje poczucie szczęścia oraz poprawia nastrój oraz chroni przed jego wahaniami.
 9. Medytacja sprawia, że łatwiej odprężasz swoje ciało, a jednocześnie dodaje energii.
 10. Zwiększa pewność siebie, odwagę i buduje wewnętrzną motywację, a jednocześnie wzmacnia zaufanie do samego siebie.
 11. Relaksuje, redukuje poziom stresu, uwalnia od niepokoju.
 12. Sprawia, że starasz się nie oceniać, jesteś mniej uparty, rozwijasz empatię, przez co poprawiasz swoje relacje z innymi ludźmi oraz masz poczucie jedności.
 13. Rano wprawia Cię w dobry nastrój, w ciągu dnia pomaga zrelaksować, a wieczorem stanowi dobry wstęp do snu.

Każdy swój dzień zaczynam i kończę medytacją. Również kiedy czuję się zmęczona pracą siadam i przez 10 minut medytuję, w ten sposób oczyszczam z natłoku myśli i wyciszam mój umysł oraz zyskuję energię do dalszej pracy, jestem bardziej kreatywna i znów chce mi się działać.

Przez wiele lat popełniałam błąd, gdyż pozwalałam odpoczywać jedynie mojemu ciału zapominając o swoim umyśle. Dopiero gdy zaczęłam medytować uświadomiłam sobie jak dużo myślę... Także gdy kładłam się spać miałam tysiące myśli na minutę i w żaden sposób nie potrafiłam się wyciszyć, przez co niejednokrotnie miałam problemy z zaśnięciem. Dzięki medytacji lepiej rozumiem siebie i innych.
Warto poświęcić chociaż dziesięć minut dziennie dla swojego umysłu i zacząć medytować. Efekty znacznie przekroczą Twoje oczekiwania. Teraz czas na Ciebie!


Agnieszka Pełnia

Jeśli znasz angielski zachęcam do obejrzenia krótkiego wykładu.
Pisząc ten artykuł korzystałam z własnych doświadczeń oraz informacji zawartych na stronie.

7 komentarzy:

 1. Tak to właśnie wygląda, jednak mało kto zdaje sobię sprawę że medytacja jest dla nas na prawdę korzystna w tak wielu aspektach. I ciężko kogokolwiek przekonać do tematu ;] ignorancja, ignorancja i jeszcze raz ignorancja...

  OdpowiedzUsuń
 2. Medytuję od kilku miesięcy, coś fantastycznego

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś medytowałam, potem z biegiem czasu ze względu na wiele innych obowiązków zaprzestałam tego jakże cudownego i wzbogacającego zwyczaju. SPotkałam wtedy koleżankę z którą chodziłyśmy na zajęcia z medytacji razem. Zdziwiona faktem, że już nie medytuję zapytała: "a umyłaś dzisiaj zęby?" Z wielkim zdziwieniem odpowiedziałam "yyy tak, dlaczego pytasz?" Wtedy uświadomiła mi ona, że nawet kiedy nie mamy czasu dbamy o naszą higienę fizyczną a często zapominamy o higienie psychicznej, której tak samo a może i bardziej potrzebujemy do tego aby dobrze na co dzień funkcjonować. OD tego zdarzenia powróciłam do medytacji i co tu dużo mówić czuję się po prostu świetnie! :) Polecam wszystkim, w medytacji drzemie niesamowita moc..

  OdpowiedzUsuń
 4. medytuję już od kilku lat i polecam wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 5. co macie z tej medytacji?
  kontakt: uky83@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. ja bardzo chcialabym sie nauczyc sie medytowac lecz nie wiem od czego zaczac czy ktos moglby mi wytlumaczyc jak to robic?

  OdpowiedzUsuń
 7. chciałabym zacząć i spróbuję, jednak nie wiem czy youtube to dobre wyjście, ale warto spróbować :)

  OdpowiedzUsuń