15 września 2011

Jedenaście praw udanego związku między kobietą i mężczyzną - część 1/2

Zastanawialiście się co sprawia, że jedne związki potrafią przetrwać każdą próbę, inne zaś rozpadają się z biegiem czasu, gdy uczucie między ludźmi wygasa, bądź napotykają oni nieprzewidziane przeszkody. Inni z drugiej strony wychodzą z podobnej próby zwycięską ręką i pozostają szczęśliwi przez wiele lat.

 1. Prawo zaangażowania

  Poziom zaangażowania w związek okazuje się być krytycznym elementem determinującym jego  długoterminowe zdrowie i szczęście. Najszczęśliwsze pary są absolutnie pewne swojego związku, nigdy nie wątpiły w jego powodzenie, nigdy nie myślały nad tym czy ma on szansę przetrwać. Było dla nich oczywiste, że związek będzie trwał, a rozstanie nigdy nie było rozpatrywaną opcją.

  Co okazuje się niebezpieczne dla związku to postawa, w której jedna bądź obie strony obawiają się zaangażować w pełni i chcą "grać to bezpiecznie". Przykładowym objawem obawy o całkowite zaangażowanie jest podział majątku przed ślubem, podpisywanie intercyz bądź w skrajnym przypadku robienie list tego kto co kupił w trakcie trwania związku po to, aby w razie gdyby musiało dojść do rozwodu bądź rozstania nie było problemów z egzekwowaniem swojej części majątku. Podział majątku przygotowuje nas bowiem od samego początku mentalnie do tego że wcześniej czy później małżeństwo się rozpadnie.

  Dlatego też, w momencie kiedy jesteśmy naprawdę gotowi aby się ustatkować przyciągamy do siebie takie same osoby, które również gotowe są na trwały, stabilny związek, a osoba którą w tym okresie czasu spotkamy będzie prawdopodobnie tą z którą się zwiążemy na stałe. Jeżeli przechodzimy właśnie burzliwy okres w naszym życiu to będziemy przyciągali osoby z którymi nasz związek będzie burzliwy i nietrwały. Jesteśmy przyciągani przez osoby będące lustrzanym odbiciem naszego stanu wewnętrznego. Zdarza się często, że związek dwóch osób rozpada się, gdyż uważają one że całkowicie do siebie nie pasują, po czym spotykają się po kilku latach, na nowo odkrywają miłość i postanawiają się pobrać. Najwyraźniej zwyczajnie nie byli oni wcześniej na to gotowi.

 2. Prawo wartości

  Kochamy te osoby które najbardziej podziwiamy i szanujemy. Kochamy ludzi posiadających cechy które wydają nam się cenne. Jednocześnie, mamy podświadomą tendencję do zakochiwania się w ludziach posiadających cechy komplementarne do tych, które sami posiadamy. W rzeczywistości nie ma osób doskonałych, każdy z nas ma swoje zalety i wady. Zwykle niestety więcej jest tych słabości. Po to aby je zrekompensować poszukujemy partnerów mających silne strony tam gdzie są nasze minusy. Okazuje się, że największe szanse na szczęśliwy związek mają pary które się uzupełniają i balansują siebie nawzajem.

 3. Podobieństwo wierzeń, wartości i ambicji

  Harmonia i spokój w związku są możliwe jedynie wówczas gdy obie osoby mają zbliżone poglądy dotyczące najważniejszych życiowych kwestii. Ważne jest zatem aby wiązać się z osobami mającymi podobne poglądy dotyczące spraw takich jak: pieniądze i sposoby ich wydawania, wychowywania dzieci, sposobów spędzania wolnego czasu, światopogląd. Jeżeli ludzie są różni od siebie w kwestiach, które uważają za najważniejsze wówczas para okazuje się niekompatybilna co przejawia się w tym, że ludzie będący w takim związku nie mają już więcej o czym ze sobą rozmawiać bądź zbyt często dochodzić będzie między nimi do kłótni.

 4. Prawo komunikacji

  Komunikacja w związku jest bardzo ważna. Jednak kobiety i mężczyźni komunikują się w odmienny sposób. Generalnie mężczyźni są bezpośredni, podczas gdy kobiety nie lubią komunikować swoich potrzeb w sposób bezpośredni. Mężczyźni mają tendencję do mówienia głośniej i szybciej aby zostać zrozumiani. Podczas gdy kobiety mają tendencję to pokazywania wspólnych wartości. Ze względu na te i inne różnice ( w końcu każdy z nas jest inny bez względu na płeć) nigdy nie powinniśmy zakładać, że rozumiemy co druga osoba ma na myśli bądź czuje. Jedynym sposobem zapewnienia efektywnej komunikacji jest to aby skoncentrować się na zrozumieniu drugiej osoby i upewnieniu się, że rozumiemy dokładnie to co chciała ona przekazać i dopiero wtedy oczekiwać od partnera, że nas zrozumie.

 5. Prawo uwagi 
  Pierwszym aspektem tego prawa jest to, że należy koncertować się na tych cechach partnera, które kochamy i lubimy.

  Drugi aspekt zwraca uwagę na to, że mamy tendencję do  ignorowania tego czego nie cenimy – w konsekwencji, ignorując drugą osobę wysyłamy jej sygnał że jej nie cenimy.

  Dlatego najlepszym sposobem na to aby okazać drugiej osobie, że jest dla nas ważna jest szczere i uważne słuchanie. To właśnie aktywne słuchanie buduje zaufanie które jest konieczne dla długookresowej siły związku.

  Kolejne sześć praw udanych relacji w kolejnym poście! Będą to:
 6. Prawo cenienia siebie
 7. Prawo niebezpośredniego wysiłku
 8. Prawo odwrotnego efektu
 9. Prawo kontroli
 10. Prawo przebaczania
 11. Prawo rzeczywistości
Agnieszka Pełnia

  2 komentarze:

  1. Motyle_w_Brzuchu25 września 2011 14:09

   Ta książka jest świetna, dzięki niej poznałam mojego kochanego faceta i wszystko układa się świetnie jak nigdy dotąd! :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Hej,świetny blog, chciałbym jednak doradzić się w pewnym ważnym dla mnie temacie otóż z uwagi na zbliżające się 25-te urodziny mojej narzeczonej chciałbym kupić jej jakiś ładny prezent. Pomyślałem, że nie chcę jednej rzecz ale kilka drobniejszych. Po pierwsze jeden z tych droższych prezentów wchodzących w skład będzie karnet do SPA na zabiegi plus masaże.Drugim prezentem jest jej wymarzona paletka do oczu, uwielbia się malować a wiem, że z tej na pewno będzie zadowolona bo wiele razy chodziliśmy po różnych galeriach i pokazywała mi zawsze tą :) Ostatnią rzeczą na jaką wpadłem jest bielizna, będzie to taki obopólny prezent :)Jeśli chodzi o biustonosz to nie chcę za nią decydować i wybierać bo wiem, że lubi sama przymierzyć zanim kupi, więc stwierdziłem, że kupię jej majteczki. Poszperałem troszkę w internecie i natrafiłem na taką stronę, https://obsessive.com/pln_pl/produkty/majteczki spodobało mi się kilka wzorów. Które według Was są najlepsze? I co sądzicie czy Waszym zdaniem to fajny pomysł na prezent SPA ? :)

   OdpowiedzUsuń