20 września 2011

Przejmij kontrolę nad swoim życiem

Dlaczego niektórzy ludzie odnoszą większe sukcesy aniżeli inni? Dlaczego niektórzy przez całe życie klepią przysłowiową biedę? Dlaczego niektórzy ludzie nigdy nie osiągają celów jakie sobie co roku w sylwestra wyznaczają? To, że ktoś jest bogaty i szczęśliwy nie koniecznie oznacza, że jest on bardziej inteligentny bądź bystry od pozostałych. Niekoniecznie też odziedziczył on fortunę po rodzicach. Wiele osób będących milionerami zaczyna wszystko od zera. Niekoniecznie również aby osiągnąć sukces trzeba być wybitnie wykształconym. Gdyby dostęp do informacji był determinantą sukcesu to kto byłby najbogatszy na świecie – bibliotekarze! ale wszyscy wiemy że tak nie jest...


Co więc należy zrobić aby odnieść sukces?

Prawo przyczyny i skutku
Jeśli wiemy czego dokładnie oczekujemy od naszego życia – czyli znamy nasz cel, możemy zobaczyć kto go wcześniej osiągnął i naśladować sposób dojścia do celu przez doświadczoną już w tym osobę. Sposób ten wykorzystuje na co dzień biznes dlaczego więc nie mielibyśmy zastosować go dla naszych prywatnych celów? Przykładowo więc, aby zostać super sprzedawcom powinniśmy wcielić w życie techniki stosowane przez osoby najlepsze w tej branży. Musimy zidentyfikować jak oni to robią, nauczyć się narzędzi jakie stosują oraz robić to czego się nauczyliśmy.

Kiedy osiągniesz samodyscyplinę osiągniesz wszystko!
Samodyscyplina czyni wszystko inne możliwym do osiągnięcia. Czym jednak samodyscyplina tak naprawdę jest? Możemy ją określić jako umiejętność zmuszenia siebie samego do zrobienia tego co wiemy, że powinniśmy zrobić, wtedy kiedy powinniśmy oraz tak jak powinniśmy niezależnie od tego czy czujemy że to lubimy czy nie mamy na to najmniejszej ochoty. Robimy więc rzeczy których większość ludzi nie lubi robić..

Zwykle większość z nas już wie co musi zrobić aby osiągnąć sukces teraz potrzebujemy jedynie samodyscypliny. Czy możemy się jej nauczyć? Oczywiście że tak, to takie proste!

Musimy ukierunkować nasze myśli i naszą uwagę na nasz cel. Jak to zrobić?
 1. Po pierwsze, musimy być świadomi w jakim kierunku chcemy podążać i w jakiej rzeczywistości żyjemy. Niezbędna jest zatem świadomość teraźniejszości, przyszłości (jak ją sobie wyobrażamy po osiągnięciu celu) oraz tego jakich wyborów dokonaliśmy w przeszłości i w jaki sposób mają one wpływ na osiągnięcie wymarzonego celu.
 2. Kolejnym niezbędnym krokiem jest uświadomienie sobie tego jakie złe zwyczaje wstrzymują nas przed osiągnięciem sukcesu - należy je oczywiście wyeliminować.
 3. Następnie czeka na nas, nie ma co się łudzić - ciężka praca  - stawiamy sobie wyzwanie i zaczynamy!
 4. Określamy jakim czasem dysponujemy, tworzymy harmonogramy czyli inaczej formułujemy cele w czasie.
 5. Kolejnym fundamentem w drodze do celu są wytrwałość i determinacja, nie wycofywanie się po napotkaniu przeszkód i kontynuowanie pomimo przeciwności. Pamiętaj, że droga bez przeszkód prowadzi najprawdopodobniej donikąd!
Głównym problemem powodującym naszą frustrację na drodze do celu jest zazwyczaj brak samodyscypliny, nieumiejętność opóźnienia naszej gratyfikacji, nieumiejętność patrzenia w przyszłość, nieumiejętność dostrzeżenia tego jak nasze obecne akcje przynoszą efekty w przyszłości, nieumiejętność powiedzenia „nie” dodatkowym nie przynoszącym efektów obowiązkom czy innym rzeczom, które nie przyczyniają się do naszego rozwoju, nieumiejętność bycia zdyscyplinowanym podczas komunikacji, bycia uczciwym, niepotrzebne wydawanie pieniędzy, odwlekanie na później, czyli tak zwana prokrastynacja.

Nie możemy zmienić siebie i naszych starych nawyków w ciągu jednej chwili, jest to proces który składa się z małych czynności, to my codziennie decydujemy o naszej samodyscyplinie bądź jej braku. Należy natychmiastowo dbać o małe szczegóły nie odwlekać zadań do momentu kiedy urosną one do gigantycznych problemów.

Samodyscyplina składa się więc z małych zwyczajów.
Kiedy osiągniemy samodyscyplinę nie tylko z każdym dniem przybliżać się będziemy do osiągnięcia naszych życiowych celów ale również będziemy mieli poczucie, że to my jesteśmy „Panami” naszego życia i to my decydujemy sami o sobie. Nie ma wspanialszego uczucia aniżeli to że mamy kontrolę nad swoim życiem.

Prokrastynacja czyli odwlekanie na później jest wbudowana w naszą naturę. Jednak jeżeli wciąż odwlekamy to co zaplanowaliśmy sobie na przyszłość sami dla siebie kreujemy poczucie stresu oraz niepewności, wrażenie, że nie panujemy nad własnym życiem.

Utrzymując wewnętrzny spokój i zorganizowaną, czystą przestrzeń wokół siebie czujemy się lepiej i w większym stopniu możemy skoncentrować całą naszą uwagę na tych zadaniach, które są dla nas najważniejsze. Dzięki temu, będziemy mieli poczucie, że jesteśmy zorganizowani.

Musimy pamiętać, że nie ma magicznej pigułki która spowoduje, że osiągniemy sukces bez wysiłku.
Kiedy zaczynamy praktykowanie samodyscypliny dostajemy jednocześnie klucz do harmonii wewnętrznej. Wszystko jest bardziej efektywne. Możemy dotrzeć o wiele dalej kiedy jesteśmy zorganizowani. 

Samodyscyplina jest umiejętnością której możemy się nauczyć!
 1. Zaczynamy od małych kroków! przykładowo nie startujemy z bieganiem 1 h dziennie ale 10 minut i zwiększamy czas stopniowo codziennie o kilka minut, kilkanaście metrów, w zależności od naszych możliwości. Jeśli od razu „rzucimy się” na godzinny bieg, podczas gdy nigdy nie trenowaliśmy żadnego sportu to prawdopodobieństwo tego że skusimy się na taką przyjemność jeszcze raz jest naprawdę znikome.
 2. Szanujmy i bądźmy delikatni wobec siebie. Kiedy nie narzucamy na siebie obowiązku bycia perfekcjonistą i nie każemy sobie działać na stuprocentowych obrotach ale 70%, przyjdzie to nam o wiele łatwiej, nikt nie jest najlepszy w czymś co wykonuje po raz pierwszy w życiu, przyjdzie czas na doskonalenie naszych umiejętności.
 3. Kontrolując swoje impulsy, emocje i pożądania sprawiamy że czujemy iż mamy nad nimi kontrolę a tym samym mamy kontrolę nad naszym własnym życiem.
 4. Musimy pamiętać czego chcemy i skoncentrować się na tym cały czas, wizualizować nasz cel, planować i weryfikować plan.
 5. Zacznij planować swoje zadania rano i wieczorem. Jeśli dopiero uczysz się samodyscypliny, nawet jeśli możesz zacząć dane zadanie wcześniej poczekaj aż przyjedzie na to czas zgodnie z harmonogramem. Dzięki temu skoncentrujesz się na zaczynaniu zadania o specyficznym czasie i następnego dnia przyjdzie Ci to z łatwością.
 6. Unikaj impulsów, trzymaj się swojego harmonogramu!
 7. Wykorzystaj potęgę związków - jeśli masz już przykładowo zwyczaj picia kawy o określonej porze dodaj do swojego rytuału nowy zwyczaj tak aby picie kawy kojarzyło Ci się z wykonywaniem tej dodatkowej czynności.
 8. Aby utrzymać swoją motywację na wysokim poziomie zawsze powtarzaj sobie dlaczego chcesz coś zrobić? Co chcesz zrobić? Jak chcesz to zrobić?
 9. Pamiętaj, że nierealistyczne cele tylko zabijają naszą motywację, jeśli chcemy coś osiągnąć zbyt szybko prawdopodobnie nie osiągniemy tego w ogóle.3 komentarze:

 1. No właśnie, zwykle aspiracje i pomysły mam wielkie ale żeby się do tego zabrać to już ciężko.. Może to i prawda, że zamiast rzucać się na głęboką wodę lepiej jest zaczynać małymi kroczkami i tak też zrobię, zamiast wyznaczać sobie, że będę się uczył angielskiego po 1 godzinie codziennie zacznę od 15 minut 3 razy w tygodniu i zobaczymy jak pójdzie. Trzymajcie kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 2. "Szanujmy i bądźmy delikatni wobec siebie. Kiedy nie narzucamy na siebie obowiązku bycia perfekcjonistą i nie każemy sobie działać na stuprocentowych obrotach ale 70% przyjdzie to nam o wiele łatwiej" - A to ciekawe zawsze myślałam, że powinnam dawać z siebie wszystko, pracować nad czymś non stop przez cały dzień.. może dlatego tak szybko się zniechęcam do pracy i czuję się wypalona, a po osiągnięciu mojego sukcesu wcale nie czuję, że się z tego cieszę..

  OdpowiedzUsuń
 3. Samodyscyplina - "umiejętność zmuszenia siebie samego do zrobienia tego co wiemy, że powinniśmy zrobić, wtedy kiedy powinniśmy oraz jak powinniśmy niezależnie od tego czy czujemy że to lubimy czy nie mamy na to najmniejszej ochoty." hmm no właśnie aby osiągnąć samodyscyplinę czyli tak na prawdę zmusić się do czegoś, potrzebujemy jakiejś większej motywacji może bliska osoba, troska o rodzinę, chęć wyjazdu na wycieczkę.. dobra motywacja to podstawa!!

  OdpowiedzUsuń