6 sierpnia 2013

Samodyscyplina w 10 dni!

A dzisiaj przedstawiam prosty dziesięciodniowy plan na zbudowanie samodyscypliny.

Dzień 1: Oceń swoje silne i słabe strony
Jeśli chcesz budować swoją samodyscyplinę, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest zidentyfikowanie obszarów Twojego życia, z których nie jesteś zadowolony. Masz tendencję do jedzenia tzw. "śmieciowego jedzenia" bądź spędzania zbyt dużo czasu na kanapie i nie zbyt dużo na świeżym powietrzu? Musisz rozpoznać jakie obszary Twojego życia wymagają usprawnień zanim zaczniesz wykorzystywać swoją samodyscyplinę do tego, aby wypracować i utrwalić lepsze nawyki w tych obszarach.

Dzień 2: Weź jeden krok naraz czyli powoli ale do przodu
 Nikt nie jest doskonały. Prawdopodobnie jest kilka rzeczy, które chciałbyś zmienić i nawyków jakie chciałbyś wprowadzić w swoim życiu. Jednak powinieneś skupić swoją uwagę na jednej zmianie naraz zamiast być zbyt ambitnym i starać się zmienić wszystko na raz. W ten sposób o wiele łatwiej się zniechęcić i w konsekwencji nie zmienić niczego.
To jest coś z czym się zmagam sama - chciałabym zawsze wszystko naraz i szybko np. kiedy postanawiam ćwiczyć to chcę od razu ćwiczyć godzinę albo półtorej przez co zwykle zniechęcam się po 3 - dniach. Ostatnio natomiast postanowiłam ćwiczyć 10 minut dziennie - trudno sobie odmówić czegoś takiego zasłaniając się brakiem czasu bądź zmęczeniem - dzięki temu już od dwóch tygodni ćwiczę codziennie (tylko jeden dzień wypadł) a najczęściej robię to zdecydowanie dłużej niż te dziesięć minut. Póki co więc dzięki zredukowaniu moich oczekiwań wobec siebie i tej zmiany udaje mi się osiągać codziennie ten mały sukces (który dla mnie jest sukcesem wielkiego kalibru).

Dzień 3: Zmotywuj się
Zanim staniesz się zdyscyplinowany musisz czuć się zmotywowany do tego aby wprowadzić zmianę. Zrób listę wszystkich powodów dla których chcesz wprowadzić ten nowy nawyk w życie. Będziesz zdrowszy, szczęśliwszy i bardziej produktywny? Czy ta zmiana będzie z korzyścią dla kogoś poza Tobą? Twoja motywacja zwiększy się z każdym powodem, który zapiszesz.
Zaważcie jak często osoby zmagające się z nałogami takimi jak na przykład palenie są w stanie zrezygnować z palenia z dnia na dzień w obliczu nagłego pogorszenia ich stanu zdrowia, podczas gdy przez 40 lat rzucali nałóg i wracali do niego wielokrotnie. Nie ma to więc jak dobra motywacja!

Dzień 4: Stwórz plan
Wiesz już jaką zmianę chcesz wprowadzić w swoim życiu ale w jaki właściwie sposób chcesz tą zmianę wprowadzić? Robiąc plan weź pod uwagę wszystkie swoje słabości - kiedy będziesz miał trudność z trzymaniem się planu bądź powiedzeniem "nie"? Przećwicz radzenie sobie z tymi sytuacjami.


Dzień 5: Zmień swoje nastawienie
Twoje nastawienie jest największą przeszkodą w budowaniu samodyscypliny. Musisz nauczyć się jak radzić sobie z tym jak czujesz się w danym momencie i niezależnie od tego czy masz na to ochotę czy nie wykonać zadanie, które sobie zaplanowałeś patrząc na sytuację w jakiej jesteś i na swoje myśli niejako z boku. Musisz więc nauczyć się filtrować negatywne emocje, które sprawiają, że chcesz zrezygnować ze swojego celu.


Dzień 6: Podziel się postanowieniem z innymi
Wiele badań wykazało, że osoby, które dzielą się swoimi postanowieniami bądź planami dot. wprowadzenia zmian i nowych nawyków, częściej odnoszą sukces i faktycznie wprowadzają swoje plany w życie. Nie tylko twoja rodzina i przyjaciele będą Ciebie wspierali ale również Ty, z większym prawdopodobieństwem będziesz trzymał się swojego planu wiedząc, że oni również zainwestowali w twoje "przedsięwzięcie"

Dzień 7: Zacznij pomału

Wprowadzanie długookresowej zmiany nie zachodzi w przeciągu jednego dnia. Raptowne odstawienie tego co dotychczas wypełniało nasz dzień i wprowadzanie nowych nawyków może być zbyt ekstremalne i często kończy się tym, że zapału starcza nam na kilka dni po czym porzucamy to co zaczęliśmy jak noworoczne postanowienie.

Dzień 8: Zachęcaj samego siebie
Za każdym razem gdy robisz krok w stronę budowania swojej samodyscypliny, niezależnie od tego jak mały ten krok jest zatrzymaj się i pomyśl jak bardzo zachęca Cie to do kontynuowania tego co postanowiłeś. Dobrze czujesz się z tym, że podejmujesz dobre decyzje dotyczące Twojego życia, a Twoja rodzina i znajomi będą z Ciebie dumni widząc jak się zmieniasz.

Dzień 9: Oceniaj swoje postępy
Po upływie tygodnia oceń jak sobie radzisz ze swoim wyzwaniem. Z czym się zmagałeś przez ostatnie osiem dni? Co Ci poszło dobrze? Uczciwie patrząc na swoje postępy będziesz w stanie zidentyfikować te obszary, które wymagają poprawy z Twojej strony abyś mógł budować swoją samodyscyplinę.

Dzień 10: Nagradzaj samego siebie
Pamiętaj o tym, aby nagradzać samego siebie wówczas gdy dokonujesz dobrego wyboru. Wybierz nagrodę, która pozostaje w zgodzie z Twoim postanowieniem, np. jeśli postanowiłeś zrezygnować ze "śmieciowego jedzenia", nagradzaj się jego susbtytutem który lubisz np. lodami sorbetowymi. Ważne jest że rozpoznajesz swoje postępy i nagradzasz się za to co robisz dobrze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz