7 października 2011

Co po cichu wykrada szczęście z Twojego życia?

Wiele osób twierdzi, że szczęście możemy znaleźć w sobie. Podczas gdy jest to oczywiście prawdą w długiej perspektywie czasowej, istnieje również ta zewnętrzna strona szczęścia. Z pewnością zgodzisz się, że są wydarzenia i doświadczenia, które bardziej niż inne sprawiają, że się uśmiechasz. Są też codzienne czynności, które powtarzasz, które stały się nieodłączną częścią Twojego życia ale nie przyczyniają się one do Twojego dobrego nastroju. Czy warto więc poświęcać im cenne godziny swojego czasu?

Przyjrzyjmy się pewnym powtarzającym się w życiu działaniom i zastanówmy się, czy w pozytywnym stopniu przyczyniają się one do naszego długoterminowego szczęścia. Być może kiedy uświadomisz sobie, jak pewne rzeczy, które robisz codziennie wpływają na Twój poziom szczęścia zdecydujesz się zmienić niektóre z nich.

Portale społecznościowe

Czy nie sądzisz, że zbyt dużo czasu w ciągu dnia przeznaczasz na korzystanie z portalów społecznościowych typu nasza-klasa bądź facebook.  Zauważ, że spedzając 1 godzinę dziennie na tego typu portalach, w ciągu roku tracisz 2 miesiące pracy (przyjmując czas pełnoetatowej pracy - 40 godzin na tydzien)! Czy ta liczba straconych godzin nie jest przerażająca? A potem ludzie mówią, że doba ma tylko 24 godziny i dziwią się, że nie mają na nic czasu.. Może warto całkowicie z tego zrezygnować bądź skrócić korzystanie z tego typu wytapiaczy czasu do 15 minut dziennie?

Telewizja

Praktycznie całkowicie wyeliminowałam telewizję ze swojego życia, uważam to za zwyczajną stratę czasu. Czy faktycznie śledzenie losów bohaterów ulubionych seriali czyni Cię szczęśliwszym? A może oglądasz 5 różnych edycji wiadomości aby wiedzieć co dzieje się na świecie? Czuję się o wiele lepiej nie korzystając z telewizji i mam więcej wolnego czasu dla siebie, nie będąc niewolnikiem jakiegoś serialu. Czy nie lepiej byłoby przeczytać książkę, bądź poświęcić ten czas na coś przyjemniejszego? Czy faktycznie tylko po to wracasz zmęczony całym dniem pracy aby usiąść na kanapie i bezsensownie gapić się w telwizor? Jestem pewna, że masz wiele ciekawych pomysłów na wypełnienie tego czasu. Naucz się również doceniać ciszę i cieszyć się nią. Godzina nic nie robienia i wyciszenia może okazać się cenniejsza niż ten sam czas spędzony z bohaterami Twojego ulubionego serialu.

Niepotrzebne rzeczy

Zastanów się ile niepotrzebnych rzeczy udało Ci się nagromadzić przez lata. Czy nie lepiej byłoby oddać je innym bądź wyrzucić. Czy faktycznie patrzenie na te wszystkie zbędne przedmioty sprawia, iż czujesz się szczęśliwszy? Odpowiedz sobie na to pytanie. A może wolisz wycierać z nich kurz do końca życia? Co by się stało gdybyś miał je nagle stracić? Czy nie stałeś się przypadkiem niewolnikiem przedmiotów?

Email

Ile razy w ciągu dnia otwierasz swoją skrzynkę mailową? Czy nie odciąga Cię to od innych zadań? Może masz w ustawieniach portalów społecznościowych z których korzystasz abyś otrzymywał informację kiedykolwiek tylko coś się tam dzieje? Ja polecam otwieranie skrzynki do 2 razy dziennie – rano i wieczorem (chyba, że oczywiście Twoja praca faktycznie wymaga tego abyś robił to częściej).

Społeczny aspekt Twojego życia

Zastanów się nad społecznym aspektem swojego życia, czy nie zdarza się, że więcej czasu niż kontaktom twarzą w twarz poświęcasz utrzymywaniu kontaktów online. Oczywiście fajnie jest mieć wielu znajomych w innych miastach czy na całym świecie. Uświadom sobie jednak czy nie więcej czasu niż z ludźmi spędzasz przed komputerem bądź ze swoją komórką, a może ciągle wysyłasz sms-y podczas gdy jesteś zewsząd otoczony ludźmi, którzy potencjalnie mogliby być Twoimi przyjaciółmi?

Nawet najciekawsze doświadczenia online to nic w porównaniu z tym jak się czujesz grając z innymi w w football, oddając się masażowi, udając się na przejażdżkę rowerową bądź spędzając noc tańcząc.

Jeśli nie czujesz, że z biegiem czasu twoje szczęście zwiększa się, prawdopodobnie coś robisz w swoimi życiu źle i są pewne jego aspekty, które powinieneś zmienić. Jestem pewna, że znajdziesz wiele innych drobnych rzeczy, które po cichu okradają Cię z Twojego cennego czasu, z czasu który mógłbyś poświęcić chociażby na budowanie lepszych relacji ze swoją rodziną, znajomymi bądź cokolwiek innego co zechcesz.

Możesz być szczęśliwy, zdecydowanie masz siłę w sobie aby to osiągnąć. Musisz jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś gotowy to zrobić, czy jesteś skłonny wyciągnąć rękę po to szczęście. Oczywiście zawsze możesz ogreagowywać swoje nieszczęście na innych oraz oskarżać ich o przyczynianie się do Twojego marnego nastroju. Jeśli czujesz się nieszczęśliwy, w twoich rękach jest aby to zmienić. Nie wiń sytuacji ani innych ludzi, za to że nie robią oni tego co Ci się podoba. Być może ty tak samo czynisz ich nieszczęśliwymi poprzez swoje zachowanie, oni również winią Cię za to.


Duże zmiany w naszym życiu mogą być bardzo ciężkie do wprowadznia. Będziesz musiał radzić sobie z wieloma konsekwencjami, które mogą być nieprzyjemne w krótkiej perspektywie. Ale na koniec zdasz sobie sprawę, że dzięki nim czujesz się o wiele lepiej. Wyklucie się z jajka nie jest sprawą łatwą, to proces męczenia się i wysiłku aby się z niego wydostać, czyni Cię silniejszym po to aby stawić czoła temo co jest jeszcze przed Tobą.

Poszukaj innych przykładów rzeczy czy działań jakie podejmujesz w swoim życiu, a które wcale nie przyczyniają się do Twojego szczęścia. Pamiętaj, że zawsze możesz zrezygnować z czegoś na 30 dni, jeśli po tym czasie okaże się, że chcesz do tego wrócić, dlaczego nie!


Agnieszka Pełnia

1 komentarz:

  1. Wspaniały blog! Odmienia życie :) Pozdrawiam gorąco!

    OdpowiedzUsuń