24 września 2011

Rozważ konsekwencje!

Czynnikiem wyróżniającym osoby osiągające sukcesy w życiu od tych które pomimo wielkich planów ponoszą porażkę jest ich zdolność do przewidywania konsekwencji zrobienia i niezrobienia czegoś. Potencjalne konsekwencje jakiegokolwiek zadania bądź czynności są kluczowymi determinantami tego jak ważne są one dla nas bądź naszego biznesu. Oszacowywanie ważności tego zdania jest tym co powinno determinować co należny robić a czego unikać.

Długoterminowa perspektywa
Przyjmowanie przez nas długoterminowej perspektywy przy podejmowaniu codziennych decyzji jest ważniejsze w determinowaniu sukcesu jaki odnosimy w życiu i pracy aniżeli nasze środowisko, edukacja, inteligencja, kontakty czy jakikolwiek inny pojedynczy czynnik.
Przyjmowany przez nas horyzont czasowy i nasz stosunek do czasu ma więc niebagatelny wpływ na nasze codzienne zachowania i podejmowane przez nas wybory.

Myśl o swojej przyszłości
Ludzie odnoszący sukces są zorientowani na jutro, patrzą w przyszłość 5, 10 a nawet 20 lat (mimo, że jest nam ciężko wyobrazić sobie co stanie się przez te 20 lat). Analizują oni swoje wybory i zachowania w chwili obecnej po to aby być pewnym, że znajdują się one w zgodzie z tym jaką przyszłość sobie dla siebie wyobrażają i jakiej pożądają.
Zdając sobie sprawę z tego co jest dla nas ważne w długim okresie łatwiej możemy wyznaczać sobie priorytety w krótkim okresie.

Określ konsekwencje
Zawsze to co jest w naszym życiu ważne ma potencjalnie długoterminowe konsekwencje. Coś co nie jest dla nas ważne ma tylko kilka bądź nie ma wcale dla nas długoterminowych konsekwencji. Zanim robimy cokolwiek powinniśmy zawsze zadać sobie pytanie: jakie będą potencjalne efekty robienia bądź nie robienia tego?

Im jaśniej sprecyzowana jest nasza wizja przyszłości tym większy będzie jej wpływ na decyzje jakie dzisiaj podejmujemy. Z jasną, długoterminową wizją jesteśmy o wiele bardziej zdolni aby ocenić nasze działanie w danej chwili i mieć pewność że jest ono zgodne z tym gdzie chcemy dotrzeć, co osiągnąć.

Utrzymuj swoją motywację na odpowiednio wysokim poziomie.
Aby być zmotywowanym potrzebujemy bodźca, im większy jest pozytywny potencjalny wpływ danego działanie bądź zachowania na nasze życie,  tym bardziej jesteśmy zmotywowani ażeby pokonać prokrastynację i łatwiej jest nam skoncentrować się na zadaniach, które przyniosą nam najlepsze efekty.

Nieustanne myślenie o potencjalnych konsekwencjach naszych wyborów i decyzji oraz zachowań jest jednym z najlepszych sposobów na ustalenie naszych prawdziwych priorytetów zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Pierwszym krokiem jaki możemy zrobić jest regularny przegląd listy naszych zadań, działań i projektów i zadanie sobie pytanie: który projekt czy działanie jeśli wykonam go dokładnie i na czas wywrze najlepszy pozytywny wpływ na moje życie?
Te zadania, które mogą Ci najbardziej pomóc powinieneś ustalić jako swój cel, zrobić plan aby je osiągnąć i zacząć pracować nad wykonaniem planu natychmiastowo.
3 komentarze:

 1. no właśnie, gdybym w młodości patrzył na moje życie w dłuższej perspektywie, bardziej troszczył się o moją przyszłość, rozważał konsekwencje, uniknął bym wielu problemów i osiągnął moje cele życiowe znacznie wcześniej, taniej i łatwiej. Apeluję do młodych ludzi, studentów - cieszcie się życiem ale mądrze, zabezpieczajcie swoją przyszłość już teraz, nie myślcie, że będziecie młodzi i piękni całe życie..

  OdpowiedzUsuń
 2. no właśnie tylko gdym jeszcze wiedział czego ja chcę od zycia..

  OdpowiedzUsuń
 3. przeczytaj artykuł o tym jak odkryć swoją pasję, może to pomoże!

  http://zyjpelniazycia.blogspot.com/2009/08/jak-odkryc-swoja-pasje-co-studiowac-i.html

  OdpowiedzUsuń