14 września 2011

Zapisywanie planów

Często zdarza się nam, że postanawiamy sobie zacząć coś robić, przykładowo uczyć się regularnie języka obcego, chodzić na siłownie bądź po prostu chcemy uporządkować jakieś proste sprawy, które odwlekaliśmy z dnia na dzień przez dłuższy okres czasu, aż utworzyła się z nich długa lista zadań do wykonania, która przekracza nasze możliwości. 

Czasem mamy poczucie, zwłaszcza kiedy przychodzi czas na coroczne rozliczenia noworoczne, że zmarnowaliśmy godziny i dni a czasem może nawet lata z naszego życia nie robiąc w zasadzie niczego produktywnego. Może leżysz godzinami na kanapie oglądając z nudów filmy bądź 1044ty odcinek ulubionej telenoweli. Albo siedzisz w sieci, grasz godzinami w gry komputerowe bądź czytasz ploteczki o gwiazdach, wytapiasz czas na portalach społecznościowych typu nasza klasa bądź facebook śmiejąc się ze zdjęć zamieszczonych przez znajomych. (Oczywiście śmiech to zdrowie).

Zdarza Ci się, że chcesz coś ze sobą zrobić i się zmienić, każdego dnia mówisz sobie ok od jutra będzie inaczej jutro wszystko zacznę od nowa i nie będę marnować już więcej mojego czasu! Jednak codziennie powtarzasz takie same błędy..

Jak przełamać takie błędne koło i w końcu zyskać kontrolę nad swoim własnym życiem?


Najlepszym,  a zarazem najprostszym sposobem, który motywuje mnie do pracy jest jakże proste i zwyczajne oraz nie wymagające od nas większego wysiłku zapisanie harmonogramu pracy na dany dzień. Ktoś mógłby powiedzieć: przecież pamiętamy o tym co chcemy zrobić, wiec po co to w ogóle zapisywać? Zapisywanie jest jednak niezmiernie ważne i naprawdę działa.

Dlatego też, zamiast rozmyślać dzisiaj nad swoimi niezrealizowanymi planami weź kartkę i długopis i zapisz co chcesz osiągnąć i zrobić do końca tego roku, następnie rozpisz to na mniejsze zadania i
podziel je na pozostałe miesiące, a teraz zapisz to co chcesz zrobić jutro.

Koniecznie zacznij jutrzejszy dzień (I każdy następny!) od przeczytania swojej listy zadań do wykonania i po wykonaniu każdego z nich postaw haczyk. Zobaczysz jaka będzie Twoja satysfakcja na koniec dnia gdy wszystkie zadania zostaną już odhaczone.

Wieczorem zrób kolejną listę rzeczy które chcesz zrobić kolejnego dnia.

Pamiętaj nie musimy czekać z noworocznymi postanowieniami do nowego roku. niech nowy etap w twoim życiu zacznie się już dzisiaj!

Agnieszka Pełnia


Przeczytaj również:3 komentarze:

 1. CO prawda to prawda, nic tak mnie nie mobilizuje jak kartka ze spisanymi do wykonania zadaniami, w przeciwnym przypadku cały dzień zleci na "ciekawsze" rzeczy..

  OdpowiedzUsuń
 2. cele zapisane na kartce to coś co trzyma mnie w ryzach, motywuje w chwilach zwątpienia, zmęczenia i zniechęcenia. I w sumie z uśmiechem jest spojrzeć wieczorem na taką po-odhaczaną listę ;D
  taki mały sukces każdego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. zapisując swoje plany oszczędzamy na prawdę mnóstwo czasu w ciągu dnia, czasu który zmarnowalibyśmy chociażby na myślenie co robić, myślenie o niebieskich migdałach, zabieranie się do pracy, odwlekanie.. zapisywanie i planowanie to złota reguła sukcesu!

  OdpowiedzUsuń