16 września 2011

Jedenaście praw udanego związku między kobietą i mężczyzną część 2/2

Zastanawialiście się co sprawia, że jedne związki potrafią każdą przetrwać próbę, inne zaś rozpadają się z biegiem czasu, gdy uczucie między ludźmi wygasa, bądź napotykają oni nieprzewidziane przeszkody. Inni z drugiej strony wychodzą z podobnej próby zwycięską ręką i pozostają szczęśliwi przez wiele lat.

Brian Tracy przedstawił 11 praw udanego związku między kobietą i mężczyzną, pierwsze pięć już poznałeś w poprzednim poście:
 1. Prawo zaangażowania
 2. Prawo wartości
 3. Podobieństwo wierzeń, wartości i ambicji
 4. Prawo komunikacji
 5. Prawo uwagi

  oto 6 kolejnych z nich:
 6. Prawo cenienia siebie

  Wszystko co robimy w życiu ma na celu obronę bądź wzmocnienie naszego poczucia wartości. Zwróćcie uwagę, że osoby które są dla nas atrakcyjne i z którymi lubimy  przebywać to te, które sprawiają, że czujemy się dobrze będąc sobą.

  Ponadto, zwiększając poczucie własnej wartości w drugiej osobie sami czujemy się lepiej i nasze własne poczucie wartości wzrasta. Pamiętaj, że więcej przyjaciół można zdobyć okazując swoje zainteresowanie drugą osobą aniżeli starając się zainteresować ją samym sobą.

 7. Prawo niebezpośredniego wysiłku

  Prawie wszystko co dostajemy we wszelkich relacjach osiągamy dzięki naszemu niebezpośredniemu podejściu. Im bardziej doceniamy i dziękujemy innym za to co dla nas robią tym bardziej jesteśmy przez nich doceniani. Jeśli więc chcemy aby ktoś nas doceniał to my pierwsi powinniśmy okazywać swoją wdzięczność. Najszybszym sposobem aby zdobyć czyjeś zainteresowanie jest bycie zainteresowanym tą osobą w pierwszej kolejności. Zadawanie pytań, słuchanie i docenianie są więc tutaj kluczem do sukcesu.

 8. Prawo odwrotnego efektu

  Im mniej okazujemy, że nam na czymś zależy łatwiej nam to wychodzi. Każdy związek ma swój własny czas i przebieg. Nie można tutaj niczego ani na siłę przyspieszać ani opóźniać, jeżeli będziemy próbowali wywrzeć na to swój wpływ poprzez wywieranie oporu bądź naciski może to się jedynie obrócić przeciwko nam.

  Zdarza się więc że czasem najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić jest uczynienie czegoś przeciwnego aniżeli tak naprawdę byśmy chcieli. Przykładowo, jeśli chcemy mówić lepiej jest zachować milczenie, przemyśleć całą sprawę aniżeli wybuchnąć na partnera z listą naszych żalów, jeśli jesteśmy źli lepiej się najpierw uspokoić. Nawet jeżeli chcielibyśmy za wszelką cenę przyspieszyć pewne sprawy lepiej byłoby pozwolić im biec swoim własnym tempem.

 9. Prawo kontroli

  Jesteśmy szczęśliwy jeśli czujemy, że mamy kontrolę nad tym co się dzieje w naszym (przynajmniej najbliższym) otoczeniu - jeśli czujemy że jesteśmy w stanie coś zmienić jeśli tego zechcemy. Możemy zwiększyć nasze poczucie kontroli podejmując pozytywne akcje mające na celu zmienienie czegoś w naszym związku.

  Niekiedy zdarza się, że jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad naszym związkiem tylko w momencie kiedy jesteśmy gotowi go zerwać – jedynie wówczas jesteśmy w stanie zbudować obowiązujące w nim zasady od podstaw.

 10. Prawo przebaczenia

  Jesteśmy mentalnie zdrowi i dojrzali tylko w takim stopniu, w jakim jesteśmy w stanie przebaczać innym. W rzeczywistości bardzo często kiedy tylko czujemy, że ktoś nas wykorzystał bądź skrzywdził zbyt długo skupiamy się na tym. Warto jednak przyznać, że chociaż częściowo była to nasza wina i wybaczyć drugiej osobie. Przemyśleć co my zrobiliśmy źle po to aby uniknąć podobnych błędów w przyszłości. Jeżeli chcemy aby nasz partner był lepszy sami stańmy się lepsi, również nasze dzieci stają się lepsze gdy my jesteśmy najpierw lepszymi rodzicami. Wszelkie naprawy należy więc zacząć od samego siebie.

 11. Prawo rzeczywistości

  Często ludzie decydując się na związek z drugą osobą zdają sobie sprawę z tego jakie są jej słabości i jednocześnie wierzą, że niektóre z nich uda mu się przezwyciężyć. Niestety dość często nienawidzone cechy naszego partnera pozostają niezmienione. (są rzeczy których oczywiście możemy się wzajemnie nauczyć.) Nie można się jednak łudzić że obrócimy drugą osobę o 180 stopni czyniąc ją naszą idealną drugą połówką. Należy zdawać sobie sprawę z tego że nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Lepszym rozwiązaniem niż próby zmieniania innych osób na siłę jest zaakceptowanie ich takimi jakimi są.

  Bezwarunkowa akceptacja drugiej osoby jest kluczem do tego aby Twoje relacje z parterem były zdrowe, Być zaakceptowanym przez nam najbliższych jest podstawową potrzebą każdego z nas. Nasz partner pragnie być doceniony za to jak wyjątkowy dla nas jest. Krytycyzm wzbudza poczucie niepewności podczas gdy podnosząc poczucie własnej wartości partnera jesteśmy w stanie wiele w nim zmienić w dłuższym okresie.
  Niezwykle ważną kwestią, o której musimy pamiętać jest to, że nigdy nie możemy lubić lub kochać, akceptować bądź rozumieć drugą osobę bardziej aniżeli lubimy kochamy, akceptujemy lub rozumiemy samego siebie.
  Agnieszka Pełnia

3 komentarze:

 1. Wzajemny szacunek, wspieranie siebie nawzajem w ciężkich chwilach, tolerancja tolerancja i jeszcze raz tolerancja, nie zmieniane drugiej osoby na siłę ale raczej zmienianie siebie na lepsze. Najpierw daj partnerowi dobry przykład swoim zachowaniem a dopiero potem wymagaj tego od niego samego. Unikanie agresji i rozwiązywanie nieporozumień czule i asertywnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesteśmy małżeństwem już od 50 lat.. mogę z całą pewnością powiedzieć, że są złote zasady udanego związku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy czytam ten artykuł przychodzą mi na myśl moi dziadkowie, wielokrotnie zastanawiałam się jak to możliwe aby wytrzymać z drugą osobą przez tyle lat.. pomimo, że ze pozoru są tacy różni to jednak w tych najważniejszych sprawach światopoglądowych się zgadzają.. i ta tolerancja dla odmienności drugiej osoby jest u nich faktycznie niebagatelna, przebaczanie za te małe i większe błędy, no i pomimo wielu problemów i przeciwności losu, wiem że nigdy nie wątpili w to, że ich związek przetrwa próbę czasu a rozstanie nigdy nie było nawet opcją..

  OdpowiedzUsuń