12 września 2011

Bądź negatywnym optymistą!

Przyglądałeś się kiedyś osobom odnoszącym niebagatelne sukcesy? Czy chodzą oni zadowoleni z życia, pozytywnie nastawieni do wyzwań jakie ono przed nimi stawia? A może chodzą z nachmurzoną miną i kiedy wpadną na ciekawy pomysł przedstawiają sto argumentów na jego niekorzyść, demonstrując postawę nic co dotyczy mnie nie może się udać, tylko inni mogą osiągać sukcesy!?

Najważniejsza cechą pozwalającą na zwycięstwo zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym jest optymizm. Przyczyna jest prosta - optymiści mają nierealistyczne oczekiwania dotyczące ich własnego sukcesu. W rezultacie, są oni skłonni wypróbowywać o wiele więcej możliwości bez pozostawania zniechęconymi w obliczu niepowodzeń. W dodatku, przez swoją nierealistycznie pozytywną postawę są oni skłonni wytrzymać większą ilość przeszkód i są dłużej skłonni kontynuować wykonywanie swojej pracy nawet jeżeli przez większy czas nie przynosi ona rezultatów jakich by oczekiwali.  Przeciętna osoba już by się na ich miejscu poddała ale oni mają swój optymizm...


Ostudź swój optymizm
Po to aby odnosić sukces w biznesie, a także w każdej innej działalności gdzie Twoje pieniądze są zaangażowane musisz studzić swój optymizm pewną dozą negatywizmu. Musisz być entuzjastyczny jeśli chodzi o możliwe pozytywne strony Twoich inwestycji ale jednocześnie musisz być także sceptyczny, krytyczny i podejrzliwy oraz wymagający. Jest bowiem wszelkie możliwości w jakie możesz stracić swoje ciężko zarobione pieniądze.

Słuchaj negatywnych opinii
Wyszukuj i słuchaj ludzi którzy są negatywnie nastawieni do Twoich pomysłów jakkolwiek błyskotliwe by się one Tobie wydawały. Szukaj pesymistów ponieważ ich poglądy i podejrzenia mogą okazać się bezcenne i pomogą Ci zaoszczędzić masę czasu i pieniędzy.

Warto również postawić się w sytuacji, w której sam miałbyś skrytykować swój pomysł przed osobą, która pyta Cię o zdanie w jego sprawie. Bądź uczciwy! Kiedy zaczniesz sam krytykować proponowaną przez siebie inwestycję może Cię zadziwić jak zła wydaje Ci się ona teraz w Twoich własnych oczach, pomimo że myślałeś że jest to olśniewający pomysł.

Miej otwarty umysł
Oczywiście nie możesz pozwolić pesymistom aby wywierali na Ciebie zbyt silny wpływ. Po prostu rozpatrz ich punkt widzenia. Słuchaj tego co mają Ci do powiedzenia, ale nie koniecznie podążaj za ich radami.

Po pierwsze: Rozpatrz swoje pomysły jakbyś był zewnętrznym konsultantem, zapytaj sam siebie: „Jakie są wszystkie możliwe ryzyka i słabości związane z danym działaniem?”.
Po drugie: szukaj opinii innych osób, słuchaj. Zamiast szukać kontrargumentów żeby obronić swój pomysł zrozum argumenty przeciwnika. Mogą ci one zaoszczędzić wiele pieniędzy!

Agnieszka Pełnia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz