13 września 2011

Siedem zasad szczytowych osiągnięć

Czy zdarza Ci się czasem patrzeć na innych z podziwem i z dozą zazdrości? Myślisz sobie, gdyby moi rodzice byli bogaci albo mieli własną firmę moje życie wyglądałoby inaczej i też stać by mnie było na taki samochód, takie mieszkanie i dom. Najłatwiej jest obarczać winą za nasze niepowodzenia wszystkich wokół, najtrudniej przyznać przed samym sobą, że nasze życie jest w naszych rękach i to my ponosimy odpowiedzialność za zarówno nasze niepowodzenia jak i sukcesy.


Z chwilą gdy uświadomimy sobie iż jesteśmy „panami swojego losu” zaczniemy podążać ścieżką sukcesu.

Zanim przejdziemy do zasad odnoszenia sukcesu warto zastanowić się co takiego mają ludzie sukcesu czego nie mają inni? - Wewnętrzny spokój. Zawsze kiedy czujemy, że dobrze nam się w życiu wiedzie odczuwamy spokój wewnętrzny. Aby go mieć niewątpliwie:
 1. Musimy być zdrowi i mieć wysoki poziom energii
 2. Powinniśmy mieć szczęśliwe relacje z ludźmi których kochamy i na których nam zależy
 3. Musimy być niezależni finansowo – co to znaczy być niezależnym finansowo? Mieć tyle pieniędzy aby nie musieć myśleć o nich. Przeciętny człowiek myśli o pieniądzach wiele razy dziennie...
 4. Powinniśmy mieć poczucie, że to co robimy w życiu jest w pewien sposób wartościowe, poczucie, że przykładamy się do dobra innych konkretnych ludzi bądź robimy coś dla całej ludzkości
 5. Nie można osiągnąć sukcesu nie mając samoświadomości. Niezbędna jest znajomość swoich słabych oraz mocnych stron, swoich reakcji. Tylko znając siebie możemy nauczyć się ukierunkowywać siebie do realizacji określonych celów, kontrolować swoje emocje w trudnych sytuacja, oddziaływać pozytywnie na innych ludzi.
 6. Musimy rozumieć i akceptować siebie pomimo wszelkich popełnionych w życiu błędów oraz potrafić sobie samemu wybaczać.
 7. Powinniśmy zaspokajać swoje potrzeby samorealizacji i rozwoju osobistego mieć poczucie jak wielki potencjał w nas drzemie i jak wiele jesteśmy w stanie dokonać koncentrując się na naszych mocnych stronach zamiast na słabościach.
Jak się czujemy jako ludzie sukcesu?
 1. Bardziej lubimy siebie samych oraz czujemy się bezpieczni
 2. Szanujemy siebie i postrzegamy jak kogoś wartościowego
 3. Czujemy się dumni z samych siebie z tego kim jesteśmy i co jesteśmy w stanie osiągnąć
 4. To sprawia że jesteśmy bardziej pewni i za takich postrzegają nas również inni, podejmujemy wyzwania które inni obawiają się podejmować i osiągamy jeszcze więcej.
Przejdźmy zatem do tego jakie są zasady, o których pamiętają osoby odnoszące sukcesy.

 1. Nasze życie poprawia się wtedy kiedy my się poprawiamy i rozwijamy, kiedy my jesteśmy lepsi nasze życie również staje się lepsze!
 2. Nie ma znaczenia skąd pochodzimy jakich mamy rodziców, do jakich szkół uczęszczaliśmy a do jakich nie. Nie ma znaczenia w jakim miejscu znajduje się nasz punkt startowy. Jedyne co jest ważne to to dokąd podążamy czyli jaki jest nasz cel.
 3. Wszystko co jest warte robienia jest tego warte nawet jeśli robimy to słabo na początku. Jest to warto robienia nie najlepiej nawet wiele razy dopóki nie opanujemy sztuki robienia tego perfekcyjnie.
 4. Jesteśmy w stanie nauczyć się czegokolwiek tylko potrzebujemy się nauczyć aby osiągnąć jakikolwiek cel jaki sobie wytworzymy. Każdy kto coś umie był kiedyś w tym bardzo słaby bądź nie potrafił nawet w ogóle tego wykonać.
 5. Jesteśmy jedynie tak wolni jak nasze opcje - jak alternatywy działań jakie przed sobą rozwijamy.
 6. W każdej trudności i przeszkodzie jaką napotykamy jest nasionko, zawsze są one źródłem nowych okazji do osiągnięcia sukcesu. Musimy mieć jedynie szeroko otwarte oczy i umysł aby być w stanie je dostrzec.
 7. Jedyne ograniczenia w tym co możemy zrobić i osiągnąć są narzucone nam przez nas samych! Nie ma żadnych ograniczeń na zewnątrz! Limity istnieją jedynie wewnątrz nas. Ponieważ mamy dostępną szeroką gamę umiejętności i możliwości jedyne co musimy zrobić to uwierzyć w siebie i dostrzec naszą niepowtarzalną wartość.

  Agnieszka Pełnia

1 komentarz:

 1. Zgadzam się, kieruję się podobnymi zasadami i odnoszę dobre wyniki, myślę że to wielka zasługa moich rodziców, którzy wpoili we mnie poczucie, że jeśli tylko czegoś gorąco pragnę nie ma przeszkody, której nie jestem w stanie pokonać! Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń